Zobrazují se odpovědi 1 až 2 z 2

Téma: Mozna uprava zdroje v dm7000

  1. #1
    xhans69
    Host

    Question Mozna uprava zdroje v dm7000

    Tak jsem jednou premyslel jak odrbat externi zdroj pr napajeni hdd, bez toho abych musel shanet nejaky hdd co pojede bez problemu

    Koukal jsem kde je pripojen napajeci konektor. Je to pripojene k stabilizatoru hned vedle. Je to obycejny 5V stabilizator 1A. Oznacen je LM340 (=7805)
    Uvazoval jsem o vymene za 78T05 coz je to same ale je schopne dodat 3A. Zatim vsak nemam odvahu svab menit, protoze nevim jak je dimenzovany hlavni impulzak. Takze mam strach aby se mi treba neprepalily cesticky nebo neodeslo neco jineho.

    Taky by se to dalo asi vymenit za 78T12 a zrusit zenerku na vyvodu GND 7805

    Davam to tu jako navrh pro ty co maji vic odvahy nez ja a vyzkousi to
    Doufam ze pokud to nekdo zkusi tak tu napise co se deje/delo

  2. #2
    Registrovaný uživatel
    Založen
    21.09.2002
    Bydliště
    CZ
    Příspěvky
    849
    Post Thanks / Like
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Citace Původně odeslal xhans69
    Tak jsem jednou premyslel jak odrbat externi zdroj pr napajeni hdd, bez toho abych musel shanet nejaky hdd co pojede bez problemu

    Koukal jsem kde je pripojen napajeci konektor. Je to pripojene k stabilizatoru hned vedle. Je to obycejny 5V stabilizator 1A. Oznacen je LM340 (=7805)
    Uvazoval jsem o vymene za 78T05 coz je to same ale je schopne dodat 3A. Zatim vsak nemam odvahu svab menit, protoze nevim jak je dimenzovany hlavni impulzak. Takze mam strach aby se mi treba neprepalily cesticky nebo neodeslo neco jineho.

    Taky by se to dalo asi vymenit za 78T12 a zrusit zenerku na vyvodu GND 7805

    Davam to tu jako navrh pro ty co maji vic odvahy nez ja a vyzkousi to
    Doufam ze pokud to nekdo zkusi tak tu napise co se deje/delo

    Tomu stabilizátoru to je jedno. Považuji to za zbytečnou výměnu, protože ten zdroj toho má už teď "tak akorát" = je na konci svých možností, ale stačí.

    Změř si napětí na výstupu stabilizátoru a uvidíš, že je přes 5V, charakteristicky na 5,6V.
    Na vývodu 12V je charakteristicky 12,8V.

    Dodavatelská firma mě nainstalovala harddisk a na přívodní červený kabel přidali přes tlumivku na ferritu elyt 1G/16V, čímž zlepšili možný propad napětí 5V při startu hdd. Ten propad ale způsobuje start proud motoru hdd ve větvi 12V (žlutý vodič) - ten "houpne" s napětím celého zdroje dolů. Ten nechali bez posílení...
    Než jsem si to nuceně musel změřit při hledání jiné závady, žil jsem v přesvědčení, že červený vodič je na 12V...

    Závěr:
    Do větve 12V na stranu hdd přidej paralelně elyt 2G2/16V a připoj jej přes malou tlumivku navinutou na ferritové jádro 4mm - 30z 0,2Cu + sm. Pokud ještě posílíš tu filtraci na 5V na straně hdd, udělal jsi vše pro to, aby Ti Dream chodil k Tvé spokojenosti.

    Pokud bys chtěl nějaký hdd s velkým odběrem, bylo by dobré to řešit externím zdrojem. Místa je tam dost... Podle mne to ale na doporučované hdd do 120GB není vůbec potřeba.
    Naposledy upravil bob : 23.11.2004 v 17:20
    bob

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Štítky pro toto téma

Záložky

Záložky

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • You may not edit your posts
  •